Twórca Bonsai musi wykazać się nie tylko cierpliwością, ale i zdolnością przewidywania. Każda czynność, która ma udoskonalić kształt drzewa, należy dobrze przemyśleć. Poprzez długotrwałą pielęgnację artysta przekazuje drzewu cząstkę swych myśli. Bonsai to zasady życiowe przekształcone w dzieło sztuki.
Słowo "bonsai" składa sie z dwu członów:
"bon" - płaska taca lub pojemnik
"sai" - roślina lub kilka roślin
Czasami można spotakać niepoprawną pisownię: bonzai.
Najważniejsze jest podlewanie rośliny tak, aby jej nie przelać, ani nie zasuszyć. Jeśli przez cały rok ziemia w doniczce będzie wilgotna, nie powinniśmy mieć problemów. Podczas podlewania w słoneczne dni zwracamy szczególną uwagę, aby na liściach nie pozostały krople wody, gdyż może to doprowadzić do poparzenia liści. Co do oświetlenia, to nie może być ono zbyt silne. Najlepiej byłoby, gdyby stały przy oknie co jakiś czas obracane, umożliwiając w ten sposób dostęp światła do wszystkich części rośliny. W upalne, słoneczne dni nie wskazane jest wystawianie drzewek na palące promienie słońca Temperatura odpowiednia dla Bonsai do mieszkań to 15-30°C.
Tworzenie bonsai jedynie za pomocą cięcia jest łatwe w przypadku krzewów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że proste cięcie nie zawsze pozwala stworzyć idealną, przemyślaną formę. Wtedy najlepiej zastosować formowanie za pomocą drutu. Drutować rośliny należy późną jesienią lub zimą gdyż wiosną i latem wydają one za dużo soków co może spowodować uszkodzenia. Jeśli dane drzewko posiada odpowiednio giętkie gałęzie, wówczas możemy je formować przy pomocy drutu w różne kierunki oraz kształty. Drut owijamy spiralnie, pod kątem 45 stopni do osi pędu, wzdłuż pnia lub gałęzi. Jeśli chcemy nadać roślinie lekkiej krzywizny można skręcić gałęzie w różnych kierunkach lub zgiąć pień. Zadrutowaną roślinę zostawiamy w wymyślonej przez nas pozycji na okres od kilku miesięcy do ok. roku. jednocześnie pamiętając, że muszą być one usunięte zanim zaczną wrastać w korę. Okres ten zależy od grubości pnia i gałęzi oraz od wiekowości danego Bonsai. Im oczywiście więcej lat posiada drzewko, tym więcej czasu może pozostać zadrutowane.